Vecums

Kopsavilkums
Vecums norāda, cik ilgi konkrētais viskijs ir ticis briedināts koka mucā. Uz pudeles norādītais vecums attiecas uz jaunāko receptē iesaistīto viskiju. Vecumam ir būtiska ietekme uz viskija garšu, taču vecāki viskiji ne vienmēr ir labāki.

Vecums attiecas uz laiku, cik ilgi viskijs ticis briedināts koka mucās. Tas ne vienmēr nozīme augstāku kvalitāti vai labāku pieredzi, bet nevar noliegt, ka tam ir būtiska ietekme uz viskija garšu. Ilga un mierīga dusa ozolkoka mucā viskiju nepadara izcilu, taču ilglaicīga mijiedarbība starp destilētu graudu alkoholu un koku dzērienam piešķir nianses, kuras reti kad var sastapt gados jaunos viskijos. Līdzīgi kā ar cilvēkiem – jaunieši varbūt arī ir gudrāki un veiklāki par pieredzes bagātiem veterāniem, bet ir zināmas iemaņas, kuras var iegūt tikai ar laiku.

Eiropas kontekstā par viskiju var saukt destilētu graudu alkohola, kas vismaz trīs gadus ir briedināts koka mucā. Ar retiem izņēmumiem uz viskiju etiķetēm vecums tiek norādīts tikai sākot no 10 gadiem. Ja uz iepakojuma ir norādīts viskija vecums, tas attiecas uz jāunāko receptē iesaistīto viskiju. Piemēram, Johnnie Walker Black Label ir 12 gadus vecs viskijs. Tas nozīmē, ka jaunākais viskijs pudelē ir 12 gadus vecs. Bieži vien sastāvā būs iesaistīti arī vecāki viskiji, taču vecuma norāde attiecas uz jaunāko. 

Pedējā laikā populāri ir kļuvuši viskiji bez vecuma norādes (jeb NAS, No-Age Statement). Šādi viskiji mēdz būt samērā jauni, bet nereti to recepte ir balstīta uz dažāda vecuma viskijiem. Piemēram, Glenfarclas 175th Anniversary viskija sastāvā ir viskijs no 1952. gada, bet dažas no iesaistītajām mucām bija ap desmit gadus vecas. Tas nozīmē, ka uz etiķetes būtu jānorāda jaunākā viskija vecums, lai arī tur ir iekļauti arī 50 un 60 gadus veci viskiji. Tiesa, šis ir izņēmums. Bieži vien pudelē esošie viskiji nav sasnieguši desmit gadu vecumu, vai arī tie ir briedināti sliktas kvalitātes mucās, kas 10 gadu laikā nav spējuši miežu spirtu nomierināt.


Ar ASV viskijiem ir sarežģītāk. Gandrīz visi ASV destilētie viskiji ir jābriedina ozolkoka mucās, taču nav konkrētu nosacījumu, cik ilgi viskijs ir jābriedina, pirms to var saukt par viskiju. Piemēram, burbonu drīkst saukt par burbonu, ja tas kaut uz brīdi ir bijis mucā. Vecuma ierobežojumi attiecas uz visa veida “straight whisky”, kuriem ozolkoka mucās ir jāpavada vismaz divi gadi.