Viskijs & Viskija veidi

Kopsavilkums
Viskijs ir destilēts graudu alkohols, kas tiek briedināts koka mucās. Tradicionāli viskija ražošanā tiek izmantoti mieži, kukurūza, rudzi un kvieši. Vēsturiski vārds “viskijs” tika asociēts ar Skotijā, Īrijā, ASV un Kanādā destilētiem dzērieniem. Viena iesala viskijs ir vienā darītavā destilēts miežu iesala viskijs. Jauktais viskijs tiek pagatavots, sajaucot vienu vai vairākus viena iesala viskijus (no dažādām darītavām) ar vienu vai vairākiem graudu viskijiem. Burbons ir ASV ražots viskija veids, kura sastāvā vismaz 51% izmantoto graudu ir kukurūza.

Viskijs ir plaša dzērienu kategorija, taču vienojošais elements ir tas, ka viskijs ir destilēts graudu alkohols, kas tiek briedināts koka mucās. Gandrīz vienmēr alkohola saturs ir vismaz 40%, taču var saskarties ar vecām skotu viskija versijām, kuru alkohola saturs ir zemāks. Ne visas valstis ir skaidri definējušas kritērijus, lai dzērienu varētu saukt par viskiju. Tiesa gan, Eiropā un ASV nosacījumi ir salīdzinoši konkrēti, un alkohola saturam ir jābūt vismaz 40%. 

Tradicionāli viskija ražošanā tiek izmantoti mieži, kukurūza, rudzi un kvieši. Šo graudu spirts visbiežāk tiek briedināts ozolkoka mucā, taču ne visu valstu likumdošana strikti nosaka, kāda koka mucas jāizmanto. Šī iemesla dēļ dažas amatnieku (craft) darītavas var eksperimentēt ar, piemēram, kastaņkoka mucām.

Viskiju šobrīd destilē vairākās valstīs, bet vēsturiski vārds “viskijs” tika asociēts ar Skotijā, Īrijā, ASV un Kanādā destilētiem dzērieniem. Šobrīd lielu lomu pasaules tirgū ieņem arī Japānas viskiji, un cilvēku uzmanību sāk pievērst viskijs no Indijas un Taivānas. Viskiju destilē arī tepat blakus Zviedrijā un Somijā, kā arī citās Eiropas valstīs. Precīzu darītavu skaitu ne vienmēr ir iespējams noteikt, jo ir kompānijas, kas mēdz eskperimentēt ar viskija destilēšanu, taču šiem eksperimentiem tiek izmantota tehnika, ar kuru tiek destilēts arī cita veida alkohols. Lielisks vēsturisks piemērs ir Pradlo darītava Čehijā (tobrīd Čehoslovākijā), kurā 1989. tika pagatavots Hammer Head viskijs.


Pasaulē ir sastopami dažādi viskija veidi, bet ne visās valstīs viskiju kategorijas ir skaidri definētas – skoti ir ļoti precīzi, bet, piemēram, kanādiešu viskija ražotāji strādā ar ļoti iekļaujošām definīcijām. Līdzīga problēma ir ar ASV ražotajiem viskijiem, jo daudzas mazās amatnieku darītavas eksperimentē ar dažādiem graudiem, mucām un kūpināšanas metodēm. Šie viskiji vēl tikai attīstās un definē savu identitāti, kā rezultātā jebkurš vispārinājums ir patiess tikai uz īsu brīdi. Jaunpienācējiem gan ir nepieciešama zināma skaidrība, tāpēc zemāk atrodamas populārāko viskija kategoriju definīcijas. 

Single malt whisk(e)y (jeb viena iesala viskijs)
Kad prezentācijās par viskiju tiek teikts, ka viskijs ir destilēts alus, vakara vadītājs gandrīz vienmēr runā par viena iesala viskiju. Tas ir viskijs, kas pagatavots vienā darītavā no miežu iesala. Tā sastāvā drīkst būt diedzēti mieži, kuri pēc tam kaltēti (t.i. iesals), kā arī raugs un ūdens, kuru pievieno iesalam, kad tas ir saberzts. Skotu un īru viskija gadījumā destilātam ir (i) jābūt destilētam vara podiņtipa destilējamā aparātā (pot still) un (ii) jāpavada vismaz trīs gadi ozolkoka mucā, pirms to var saukt par viena iesala viskiju (jeb single malt whisk(e)y).


Lai viskiju drīkstētu saukt par viena iesala viskiju, nav nepieciešamas, ka tas ir pagatvots no vienas miežu šķirnes. Glengoyne, piemēram, apzināti kombinē dažādas miežu škirnes, jo viņu meistari uzskata, ka miežu škirne Golden Promise ir būtiska Glengoyne sastāvdaļa; līdzīgi ir ar Macallan. Nav arī svarīgi, ka viskijs ir destilēts vairāk par divām reizēm. Attiecīgi, ja tiek sajaukti vienā darītavā destilēti viskiji, kas pagatavoti no dažādu šķirņu miežiem un destilēti dažādos veidos (bet podiņveida destilējamā aparātā), galaprodukts joprojām būs viena iesala viskijs.

Pēdējā nagla viskija identitātes zārkā ir pats destilējamais aparāts. Ļoti populārs ir uzskats, ka šīs ierīces forma būtiski ietekmē viskija garšu un raksturu, jo alkohola mijiedarbība ar vara podiņu visur ir nedaudz citādāka. Gandrīz katra darītava var lepoties ar tikai sev raksturīgu destilatora formu - Glenfarclas un Macallan ir salīdzinoši zemi un drukni, bet Glenmorangie un Bruichladdich tie ir augsti un stalti. Forma nenoliedzami ir svarīga, bet ir būtiski apzināties, ka daudzas darītavas savus aparātus laika gaitā ir nomainījušas. Vairums, protams, jaunos pagatavo pēc veco specifikācijām, bet ir arī izņēmumi. Piemēram, Benromach jaunās paaudzes viskiji (1998. - …) ir destilēti mazākos podiņos kā agrāk.

Grain whisk(e)y (jeb graudu viskijs)
Viskijs, kas pagatavots no kolonnas tipa destilējamā aparātā destilētas graudu misas. Par graudu viskijiem tiek saukti tie viskiji, kuru pamatgraudi nav mieži1 (lai arī miežu iesals parasti ir daļa no receptes – Skotijā tas pat ir obligāti). Miežu vietā tiek izmantota kukurūza, kvieši vai rudzi (klīst baumas arī par auzām), un receptē parasti ir iekļauti dažādi graudi. Ja graudu viskija sastāvā ir tikai vienas viskija darītavas destilāts, to drīkst saukt par “single grain whisk(e)y”. Ja receptē iesaistīti dažādu darītavu produkti, tas jāsauc par “blended grain whisk(e)y”.

Lai arī tīrā veidā tas ir pieejams reti, graudu viskijs ir skotu un īru viskija industrijas mugurkauls. Lielisks piemērs graudu viskija darītavu apgriezieniem ir Invergordon darītava, kura gadā var ražot ap 40 miljoniem litru alkohola. Šobrīd Latvijā plaši pieejami ir tikai daži šīs kategorijas pārstāvji – The Snow Grouse (skotu graudu viskijs),  Kilbeggan (īru graudu viskijs) un Teeling Single Grain (īru graudu viskijs).

Blended whisk(e)y (jeb jauktais viskijs)
Viskijs, kas pagatavots, sajaucot vienu vai vairākus viena iesala viskijus (no dažādām darītavām) ar vienu vai vairākiem graudu viskijiem. Šis ir populārākais skotu un īru viskija veids. Jauktie viskiji parādījās 19. gs., kad plašam patēriņam kļuva pieejams graudu viskijs - lai gan pirmais jauktais viskijs, kuru radīja Andrew Usher, esot bijis vairāku iesalu sajaukums. Katra jauktā viskija pamatā ir rūpīgi izstrādāta recepte, kas integrē sastāvā iesaistīto viskiju garšas profilus. Apvienojot šos atšķirīgos viskijus, tiek iegūts produkts, kas ir mazāk sīvs par viena iesala viskijiem, bet var lepoties ar savu rokrakstu un garšas īpatnībām, kas raksturīgas tikai konkrētam zīmolam.


Blended malt whisk(e)y (jeb vairāku iesalu viskijs)
Viskijs, kas pagatavots, sajaucot vairākus viena iesala viskijus no divām vai vairāk darītavām. Sastāva ir tikai miežu iesala viskijs, taču receptē ir iesaistīti viskiji no vairākām darītavām. Daži šīs kategorijas pārstāvji sastāv no vienas darītavas produkcijas, kurai pievienota tējkarote cita viskija. Šo procesu sauc par “teaspooning”. Labs piemērs ir viskijs Westport, kura recepte sastāv no Glenmorangie ar vienu tējkaroti Glen Moray.

Single/Pure pot-still Irish whiskey 
Īru viskija veids, kas pagatavots no vienā darītavā destilēta miežu viskija, kura sastāvā ir gan diedzēti (kā tas ir viena iesala viskijā), gan nediedzēti mieži. Latvijā šī viskija kategorija uz doto brīdi nav pieejama, bet labu priekšstatu par šo viskiju garšas profilu dod Jameson “Select Reserve”. Grāmatās minēts, ka šāda prakse tika piekopta, lai apietu iesala nodokli – meistari valdībai nodokļus maksāja tikai par diedzētajiem graudiem. 

Bourbon (jeb burbons)
ASV ražota viskiju kategorija, kas parasti tiek asociēti ar Kentakī štatu, bet to var ražot jebkur ASV. Šo viskiju sastāvā vismaz 51% izmantoto graudu ir jābūt kukurūzai. Parasti receptē ir iesaistīti arī citi graudi –  rudzi, kvieši vai mieži. Pēc destilēšanas tas tiek briedināts svaigās (t.i. pirms tam neizmantotās) ozolkoka mucās. Ja viskijs mucā ir pavadījis vairāk par diviem gadiem, to var saukt par “straight bourbon”, bet par burbonu to var saukt arī tad, ja tas mucā ir pavadījis tikai īsu brīdi. Eiropas tirgū pieejamie burboni gandrīz bez izņēmumiem būs “straight bourbon”, taču ir atrodami arī produkti, kur uz etiķetes minēts tikai vārds “bourbon”.

Rye whiskey (jeb rudzu viskijs)
Viskijs, kura receptē vismaz 51% izmantoto graudu ir rudzi. Parasti receptē ir iesaistīti arī citi graudi. Pēc destilēšanas tas tiek briedināts svaigās ozolkoka mucās. Ja viskijs mucā ir pavadījis vairāk par diviem gadiem, to var saukt par “straight rye whiskey”. Jāpiebilst, ka šādiem kritērijiem ir jāatbilst tikai ASV ražotiem rudzu viskijiem. Rudzu viskijus ražo arī Kanādā, taču uz tiem neattiecas 51% noteikums – viskija mugurkaulu biežāk veido kviešu vai kukurūzas viskiji, kuriem tiek pievienots rudzu viskijs, lai dzērienam piešķirtu nepieciešamās garšas iezīmes.

Corn whiskey (jeb kukurūzas viskijs)
Viskijs, kura receptē vismaz 80% izmantoto graudu ir kukurūza, kuru papildina citi graudi. Pēc destilēšanas tas tiek briedināts ozolkoka mucās, taču tas nav jādara obligāti. Mucas tiek izmantotas tad, ja ražotājs grib gatavot “straight corn whisky”. Viskiju var pārdot ar šādu nosaukumu, ja tas vismaz divus gadus ir briedināts ozolkoka mucās.