Viskiju versijas

Kopsavilkums
Lai arī viena iesala viskiji nāk no konkrētām darītavām, tos var pārdot vismaz trīs dažādās “versijās”. Populārākās ir oficiālās versijas, taču izplatītas ir arī neatkarīgās versijas un viskiji, uz kuru etiķetēm netiek norādīta darītava, no kuras viskijs nāk.

Oficiālās versijas
Šajā kategorijā ietilpst viskiji, kuri tiek pārdoti zem darītavas zīmola. Etiķetēm, pudelēm un iepakojumam ir vienots dizains, kas konkrfēto viskiju atšķir no citu darītavu produktiem. Labs un plaši zināms piemērs šajā kategorijā ir Glenfiddich 12 y.o. Princips ir pavisam vienkāršs, taču arī šeit ir vairākas atrunas.
Pirmkārt, ne visas darītavas viskiju laiž tirgū zem sava vārda. Piemēram, Macduff darītava savus viskijus pārdod kā Glen Deveron, un Knockdhu izmanto nosaukumu An Cnoc. Šīs arī ir oficiālās versijas, taču viskiji tiek pārdoti zem cita zīmola.

Otrkārt, vairākām darītavām ir dažādas produktu līnijas. Parasti šādās situācijās viskijam tiek dots “apakšnosaukums”. Piemēram, Kilchoman burbona mucās nobriedrinātā līnijas saucas Kilchoman Machir Bay, bet šerija mucās nobriedinātā – Kilchoman Loch Gorm. Atseviškos gadījumos viskijiem tiek doti dažādi “vārdi”. Visbiežāk tas tiek darīts, lai diferenciētu kūdrotas un nekūdrotas līnijas. Piemēram, Tobermory un Bruichladdich savus viskijus pārdod zem darītavas zīmola, taču abas darītavas piedāvā arī smagi kūdrotas versijas – Ledaig un Port Charlotte. Īpaši netipisks gadījums ir Springbank darītava, kura savu viskiju izlaiž zem trīs dažādiem nosaukumiem – Springbank, Longrow (smagi kūdrots) un Hazelburn (trīsreiz destilēts un nekūdrots).

Neatkarīgās versijas
Neatkarīgo versiju loģika ir diezgan vienkārša. Kāda kompānija no darītavas iegādājas vairākas viskija mucas. Šīs kompānijas mēdz saukt par neatkarīgajiem pudelētājiem (independent bottlers). Viskijs tiek nobriedināts un pēc tam pildīts pudelē. Ar dažiem izņēmumiem, uz pudeles drīkst norādīt, no kuras darītavas ir nācis viskijs, taču kompānijai ir jāizmanto savs etiķešu dizains, lai tās piedāvātais sortiments atšķritos no oficiālajām versijām. Labs un Latvijā sastopams piemērs šādai praksei ir Gordon & Macphail Connoisseurs Choice līnija, kas izmanto vienotu dizainu visiem viskijiem, ko šī kompānija piedāvā

Neatkarīgās versijas (NV) ir būtiski atšķirīgas no oficiālajām (OV). NV parasti ir mazi metieni, kuros kopā sajauktas tikai dažas kāda viskija mucas. Šī iemesla dēļ uz NV pudelēm nereti ir norādīts gads, kurā viskijs tika destilēts (līdzīgi kā uz vīna pudelēm tiek norādīts ražas gads). Rezultātā NV bieži atšķirsies no OV, jo darītavām ir lielāks skaits mucu, no kurām izvēlēties. Receptēs, kuras sastāda un izmanto darītavu meistari, ir iesaistītas dažādas atškirīgu vecumu mucas, bet katra muca ar destilātu mijiedarbojas nedaudz citādāk, tāpēc recepti neizbēgami nāksies pielabot, lai jaunais metiens garšotu līdzīgi kā iepriekšējais. NV savukārt iziet uz to, ka klientam piedāvā unikālu pieredzi, jo šādu mucu kombināciju diez vai sanāks atkārtot. OV tiecas pēc līdzības, NV mērķē uz daudzveidību. Ir, protams, arī NV, kuras ir līdzīgas OV. Piemēram, Gordon & Macphail Mortlach 15 y.o. ir produkts, kas vairāk līdzinās OV, jo regulāri iznāk līdzīgas versijas. Vienīgā atšķirība, protams, ir, ka Mortlach nepieder Gordon & Macphail.
Neatkarīgie pudelētāji diezgan bieži izlaiž arī mazus metienus, kurā ir pudeles, kuras tika iegūtas tikai no vienas mucas. Uz etiķetes šādos gadījumos tiek norādīts, ka šī ir vienas mucas (single cask) versija, taču tas nav jādara obligāti. Parasti tiek norādīts arī mucas numurs, taču tas ir svarīgi tikai tad, ja vēlaties iegādāties vēl kādu pudeli no tās pašas mucas. Arī pašas darītavas mēdz tirgū izlaist vienas mucas versijas, bet tas notiek diezgan reti. Šobrīd to aktīvi dara BenRiach un GlenDronach. Kā jau varat noprast – katra muca ir nedaudz atšķirīga, tāpēc par labākajām mucām nereti ir jāmaksa samērā lielas naudas summas.
Tirgū ir pieejami arī viskiji, kuriem nav zināma spirta izcelsmes vieta. Gandrīz vienmēr tās ir neatkarīgās versijas (ar izņēmumiem – skat. augstāk). Uz etiķetēm labākajā gadījumā ir norādīts viskija vecums un reģions. Piemēram, vairākas Lielbritānijas lielveikalu ķēdes piedāvā viskijus, kas nāk no Islay, Speyside un Highlands reģioniem, taču vienīgais, kas ir norādīts uz etiķetes, ir viskija vecums. Ja pircēja ir zinoša, viņa pēc garšas varēs uzķērt, no kuras darītavas viskijs nāk, taču tas būs tikai minējums.

Vairāki no šīs kategorijas viskijiem ir kļuvuši par populāriem zīmoliem. Tas ir īpaši raksturīgi īru viskijiem, kur visus viskijus ražo trīs darītavas, bet zīmolu ir krietni vairāk. Dažu viskiju gadījumā pat ir zināma darītava, no kuras tie nāk. Piemēram, visi īru single pot-still viskiji nāk no New Midleton, kurā ražo arī Jameson viskiju. Tyrconnell ir diezgan vecs zīmols (radies 20 gs. sākumā), bet to pašlaik ražo Cooley darītava, kura darbību uzsāka tikai 1987. gadā.